Nowe przepisy Kodeksu pracy: co zmieni się od 2026 roku?

Nowe przepisy Kodeksu pracy: co zmieni się od 2026 roku?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kluczowe zmiany w Kodeksie pracy, które zaczną obowiązywać z początkiem 2026 roku. Nowelizacja ma na celu rozszerzenie zakresu obliczania stażu pracy, co wpłynie na szereg uprawnień pracowniczych. Mimo że projekt ma na celu poprawę sytuacji pracowników, budzi on mieszane reakcje wśród pracodawców.
Zmiany w zasadach obliczania stażu pracy
Nowe przepisy zakładają, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko tradycyjne umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia oraz działalności. Wśród kluczowych zmian znalazły się m.in.:
- uwzględnianie umów zlecenia, umów o świadczenie usług i agencyjnych,
- zaliczanie okresów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
- uwzględnienie współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą,
- wliczanie okresów zawieszenia działalności gospodarczej w celu opieki nad dzieckiem.
Potwierdzenie tych okresów będzie wymagało zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub innych dokumentów, takich jak potwierdzenia opłacania składek zdrowotnych. Nawet osoby, które nie były objęte obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, będą mogły dokumentować swoje zatrudnienie w inny sposób.
Rozszerzone uprawnienia pracownicze
Zmiany w przepisach mają znacząco zwiększyć prawa pracowników. W projekcie nowelizacji przewidziano m.in.:
- wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 20 do 26 dni dla osób z co najmniej 10-letnim stażem,
- szerszy dostęp do odpraw, nagród jubileuszowych i dodatków stażowych,
- wydłużenie okresów wypowiedzeń, co zapewni większą stabilność zatrudnienia.
Jednak te zmiany będą wiązać się z wyższymi kosztami dla pracodawców, którzy obawiają się m.in. zwiększonych wydatków na odprawy oraz konieczności lepszego zarządzania procesami kadrowymi.
Więcej czasu na przygotowania
Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie w 2025 roku, jednak termin ich wdrożenia przesunięto na rok 2026. Decyzja ta ma umożliwić pracodawcom lepsze przygotowanie do nowych wymagań.
Opinie ekspertów
Organizacje reprezentujące pracodawców zauważają, że choć zmiany zwiększą ochronę pracowników, będą one także stanowiły wyzwanie dla firm. Wprowadzenie nowych zasad wymagać będzie nie tylko dostosowania procedur, ale i poniesienia dodatkowych kosztów.
– Rozszerzenie zasad naliczania stażu pracy niewątpliwie wzmocni pozycję pracowników, ale jednocześnie zwiększy obciążenia dla pracodawców – podkreślają przedstawiciele Pracodawców RP.
Nowelizacja Kodeksu pracy zapowiada istotne zmiany na rynku pracy, które mogą wpłynąć na relacje między pracownikami a pracodawcami, stawiając przed nimi nowe wyzwania.